Povídání

Jazzový festival "New Jičín 1964"

30. července 2007 v 11:35 | Pavel

Jazzový festival "New Jičín 1964".

Ve dnech 16.-19.června 1964 probíhal v New Jičíně IV. jazzový festival. Cenu "Svítícího dřeva" uloženého v kazetě od plnícího pera "Žák" získala skladba H. Heřmana "Work song nákupčího v domácnosti".
Down Beat
20. juli 1964

Ano přátelé. Letos již po čtvrté zazněl sálem U Marečků tradiční festivalový signál-staré téma-evergreen "Vlak jede krajinou" a bylo nám jasné, že tradiční jazzový festival "New Jičín 1964" započal.
Dneska je již jazzové soubojování za námi. Byla to přehlídka monumentální a zároveň burcující. Měl jsem štěstí, že jsem se této přehlídky zůčastnil A jak jsem se přesvědčil, žádný zvukový záznam, ani zelená propisovačka pisálka, nemůže při nejlepší vůli, zachytit typickou atmosféru tohoto podniku. Vždyť jen jména některých souborů: jazz p. Gottwalda, quintet Bobby Čechura, trio Vency Rese, rytmická skupina dr. Oldřicha Letfuse, ze slovenských pak avantgardní soubor Kerekeše H.

Již večer na vyzdobeném nádraží bylo možno sledovat zvýšený ruch. Jazzmani i jazzoví fanoušci se sjížděli do vyzdobeného sálu U Marečků. Na nádražní budově dominovalo velké heslo "V pevné jednotě za dostihnutí a předstihnutí ameriky v množství jazzových témat". Na nádraží si všichni kapelníci vyzvedli stravenky. Na nádraží vznikl incident mezi saxofonisty od p. Gottwalda a p. Havla, když se navzájem usvědčovali, že když on hrál na saxofon, tak druhý jej chodil strašit. Večeře slavnostní. Rybí řízky, ořechy burské, ořechy vlašské, film "Hrabě Monte Christo" II.díl. V předvečer zahájení velitel tamější posádky vydal zvláštní bojový rozkaz, ve kterém mimo jiné pravil: "Pamatujte si vojáci, že nejlepší kapela je Ota Rendla!"
Slavnostního zahajovacího ceremoniálu se mimo význačných jazzových odborníků, zůčastnil tajemník ONV a skoro celá brigáda socialstické práce z provozu výroby umělého třísliva BKM 82R. Tajemník ONV ve své zdravici připomenul, že festival se koná v době, kdy soudruzi v Holandsku hladoví.

Nyní k výkonům některých souborů:
P. Gottwald překvapil několika experimenty. Velkou pozornost upoutala novinka - bicí ve tvaru ledviny.Snad ponejvíce překvapila odborníka úprava evergreenu "Přijeď prvním dělnickým spojem". Samotný p. Gottwald coby hráč na kytaru jest instrumentalistou velmi dobrým. On si to umí prostě zesílit.
Zajímavý experiment provedl slovenský soubor Kerekeše H. Nezvyklé obsazení /tři housle, křídlovka/ zaručuje zvláštní barvu. Křídlovák opravdu výtečný. Nasadí znějící C a z křídlovky se mu vydere F /C-F kvarta/.
Kvartet Bobby Čechury má již svůj vyhraněný styl "Čína na haluzi". Nezvyklá harmonie, nezvyklá barva. V tomto stylu zahraná skladba "Ze Sibiře hoši jdou". Při této skladbě si všichni posluchači musili nasadit turbany. Svůj velký výkon nemohl podat tenorsaxofonista, jelikož se mu přes noc dostal pod plombu mak.
Ve hře tenorsaxofonisty Vency Rese se jazz vrací k zuřivějšímu výrazu.
Obdobný způsobeb by jsme mohli pokračovat dále. Udělejme však nyní závěr:
IV. jazzový festival "New Jičín 1964" je za námi. Kladem celé přehlídky bylo to, že většina skladeb byla hrána v národní tónině B dur znějící. Styl hry ritmické skupiny dr. Oldřicha Letfuse je vlivný na mnoho jazzových skupin u nás i v Rumunsku. IV. jazzový festival "New Jičín 1964" je tedy za námi.

Didi, 28.května 1964.

Tato povídka je opsána z kroniky dixielandové kapely Jazztet Zlín, jejímž členem basista Josef Mahdal, zvaný Didi v roce 1964 byl.
 
 

Reklama