Z pera pana Kňučíka

Uvedení kapely

14. května 2007 v 18:52 | Pavel
Touto vzpomínkou uvedl pan Kňučík kapelu Jazzzubs dne 10.05.2007 v hospodě Zelenáčova šopa.


Dámy a pánové.
Dovolte mi pár vět o kapele, která tu dnes před Vámi stojí a hraje. Je to legendární gottwaldovsko-zlínské seskupení JAZZZUBS! Jako jediná kapela v celé české republice má ve svém názvu tři písmena "Z" za sebou. A já osobně jsem na to pyšný, vždyť jsem tento název vymyslel a chlapcům doporučil. "Džezové zuby"se takzvaně chytly a když název kapely uvidíte na plakátu, či nějaké upoutávce, už je Vám některým jasné, že produkce této skupiny bude mít kvalitní úroveň. Ano, začíná z nich táhnout!....jejich muzika táhne. Ale zpočátku to tak nevypadalo!
Než to osvětlím, ještě se vraťme k názvu souboru JAZZZUBS. Jeden ze zakladatelů této skupiny, jejíž začátky sahají do hluboké totality, pan Petr Zubalík, klarinetista, gottwaldovský malíř a bohém, zvaný Zub, je na věčnou paměť skryt v tomto názvu a čas od času, jako čestný člen kapely si s JAZZZUBSEM zadžemuje. Bohužel není to tak často, neboť řídnoucí chrup, stařecký třes a také určité disciplinární prohřešky mu to nedovolují. A tak v současné době působí něco jako čestný předseda Klaus v ODS.
***
Jak už jsem naznačil, začátky tohoto dixilemdo-jazzového a alternativního souboru byly přetěžké a mohu říci i bez přehánění i dramatické. Než se ustálila současná sestava, díky určitým manažerským schopnostem kapelníka Petra Chluda, jednalo se o skupinu, která by se mohla klidně honosit názvem CHAOS!
Hudebníci se zda rekrutovali většinou z řad deklasovaných protistátních živlů, notorických opilců, nedochvilných osob a jediná akce, na kterou chodili pravidelně včas, byla Velikonoční šibací trasa. Kapelníkem tehdy byl alkohol a nebo člověk s nejmenším počtem promile. Také občanská povolání těchto muzikantů nebudila zrovna důvěru. Zde pár příkladů zaměstnání některých tehdejších hudebníků: holič na patologii, hajzlový dědek, kominík v autokempingu, letecký vyhýbkář, plavčík u Mrtvého moře, dřevorubec v poušti Gobi nebo ten klasický topič v letním kině, na jehož manželku řvali posměšně choť topiče!
Soudruzi to zkrátka neměli s touto kapelou lehké. I přes tyto špatné morálně charakterové vlastnosti se hrála muzika, která v tehdejším Gottwaldově chyběla. Provokovala totalitní a socialistické zřízení tak, jako kapely beatové, metalové či rockové. Svůj politický úkol si tehdejší předchůdci JAZZZUBSU splnili na jadničku! O tom svědčí ještě dnes částečně ojeté a zdevastované tváře zde přítomných hudebníků.
***
Někdy kolem nového milénia se začaly dít v kapele převratné události! Začalo to dramaticky. Aparaturu a nástroje poloretardovaných muzikantů začal vozit tajemný Wartburg-combi a za kontrabasem se objevil ne zrovna příjemný obličej basisty Petra Chluda, který dříve spíše s kapelou džemovával. A v souboru jazzových brojlerů se začaly dít neuvěřitelné věci! Postupně a citlivě mizelo ze skupiny prokletí určité nespolehlivosti a když se nový kapelník přestal přetvařovat úplně, svůj nástroj si zabalil i dnes čestný předseda JAZZZUBSU! Kapele přibývalo koncertů a vystoupení, ubývalo nepříjemné finanční handrkování o peníze a vypitý alkohol sloužil pouze k zlepšení nátisku a dobré individuální pohody. Muzikantům se do tváří vrátily uhry a mladický zápal. K některým se dokonce vrátily i zatoulané partnerky a pravidelný honorář zařídil i některým chlapcům i partnerky nové, plus pravidelný styk. Kapela ve studiu natočila i své prvé CD a hudební aparaturu už pomalu stálo za to ukrást. Kapela se rovněž personálně a nástrojově ustálila. Ubylo absencí a výmluv a žádostí o předčasný důchod. Invalidním jedincům narostla křídla a sebevědomí.
Skupina JAZZZUBS nám začala dělat radost i na různých festivalech a akcích mimo hranice našeho okresu. I já sám jsem se některých zájezdů zůčastnil jako osobní moderátor a kameraman těch velmi povedených akcí.
A proto mi vážení posluchači a přátelé dovolte abych Vám představil na této půdě legendární zlínskou kapelu JAZZZUBS!!!
která hraje v této sestavě..................

Přeji Vám hezký kulturní zážitek!Kňučík
 
 

Reklama